The Senior Leadership Team:
Mrs Vicky Sellars - Head Teacher (Academic and Upper School)
Miss Sarah Child - Head of School (Inclusion and Lower School)
Mrs Lisa Bunting - Pastoral and Inclusion Manager
Mrs Hannah Adams - Head of Early Years
Mrs Hayley Adams - Head of KS1
Mrs Julie Bowen - Head of KS2
Reception (EYFS)
Mrs Hannah Adams - Classteacher and Head of EYFS
Miss Hannah Cunningham - Classteacher
Mr George Rhodes - Classteacher
Mrs Katie Hadingham - Teaching Associate
Miss Katie Cragg - Teaching Associate
Mrs Debbie York - Teaching Associate
Year 1
Miss Taylor Craven - Classteacher and Head of Year 1
Miss Shannon Riley - Classteacher
Mr Andrew Hull - Classteacher
Mrs Sam Paton (PM only) - Teaching Associate
Miss Rachel Hare - Teaching Associate
Year 2
Mrs Hayley Adams - Classteacher and Head of Year 2
Mrs Helen Ray - Classteacher
Mr James Cockerill - Classteacher
Mrs Becky Needham ~ Teaching Associate
Mrs Christine Goddard-Urch ~ Teaching Associate
Mr Nick Carter (Reading) - Teaching Associate
Year 3
Mrs Julie Bowen - Classteacher and Head of Year 3
Miss Lauren Rudd - Classteacher
Mrs Jo Challis - Classteacher
Mrs Emma Preston - Teaching Associate
Mr Nick Carter (Reading) - Teaching Associate
Year 4
Mrs Claire Goodman - Classteacher and Co-Head of Year 4
Mrs Heather Webb - Classteacher and Co-Head of Year 4
Mr Pierce Hallam - Classteacher
Mrs Jenny Edwards - Classteacher
Mrs Abby Beckwith-Lee - Teaching Associate
Mrs Emma Townsend ~ Teaching Associate
Miss Cara Anderson - Teaching Associate
Year 5
Mrs Zoe Macefield - Classteacher and Head of Year 5
Mrs Natalie Jones - Classteacher
Mr Ed Davies - Classteacher
Mrs Jennie Brackley - Classteacher
Mrs Mandy Czuchaj - Teaching Associate
Mrs Samantha Paton (AM only) - Teaching Associate
Mrs Debbie Brown - Teaching Associate
Year 6
Ms Rachael Smith - Classteacher and Head of Year 6
Mrs Sophie Miller - Classteacher
Miss Julia Penfold - Classteacher
Mrs Geraldine Anderson (AM Only) - Teaching Associate
Mrs Charlotte Clater - Teaching Associate
Mrs Dawn Ball - Teaching Associate
Additional Teacher Team and in-house PPA Support
Mrs Kirsty Lane - Music Teacher
Mr J - Sports Coach
Mrs Cassie Grimes - French Specialist Teacher
Mrs Sarah Musson - Precision Teaching & Phonics catch up programme
Miss Jasmine Gant - Computing Specialist
Mr Tony Rifugiato - Brass Teacher (Whole Class Teaching in Year 4)
Pastoral Team
Mrs Lisa Bunting ~ Pastoral and Inclusion Manager
Miss Rachel Hancock ~ Nurture Support & ELSA (Support in Year 4 & 5)
Mrs Rosina Rogers ~ ELSA
Office and Administrative Team
Mrs Sally Hazeldine - Office Manager
Mrs Kelly Morris - Office Administrator
Mrs Emma Roe - Librarian and Admin support
Estates Management Team
Mr Andrew Needham - Senior Trust Facilities Officer
Midday Team
Mrs Sally Lane
Mrs Sarah Pryor
Mrs Carla Ashmore
Miss Marie Healey
Miss Louise Callaghan
Housekeeper
Ms Jenny Norwood